Why are certain items sold in packs of multiples? Can I only order one?
Why are certain items only available in packs of multiples (2 or more)?
The answer is to cover the cost of shipping. Certain items will either be too heavy or too light in weight for us to be able to ship free of charge (in the U.S.).
For example:
*Item too light to ship*
Item
Bee Naturals Lip Gloss Stick
Individual Price
$3.98
Average Cost to Ship Individual
$4.00
Average Cost to Ship 3 of This Item
$4.00
*Item too heavy to ship*
Item
Whitening Pre-Brush Oral Rinse
Individual Price
$16.98
Average Cost to Ship
$8.50
Average Cost to Ship 2 of This Item
$9.00